||

WordPress czy Wix – co wybrać?

Kilka dni temu zostałam zapytana przez koleżankę, która zaczyna swój biznes online i postanowiła samodzielnie zbudować swoją stronę internetową, którą platformę lepiej wybrać: WordPress czy Wix.

I odpowiedź będzie zależeć od oczekiwań, jakie sobie właściciel/ka strony postawi. Spróbujmy je wypunktować.

Ile to kosztuje?

Oba rozwiązania są dostępne w wersji bezpłatnej i oba przewidują dodatkowe płatności. Jednak WordPress w wersji bezpłatnej oferuje dużo więcej niż Wix. Strona zbudowana na Wix w wersji bezpłatnej będzie mieć pewne minusy:

  • brak możliwości podpięcia własnej domeny
  • reklama platformy Wix wyświetlająca się u góry i na dole strony
  • brak możliwości podłączenia Google Analytics

Aby usunąć te niedogodności, musisz wykupić jeden z pakietów oferowanych przez Wix.

  • Light – 45 zł/m-c
  • Core – 90 zł/m-c
  • Business – 135 zł/m-c
  • Business Elite – 680 zł/m-c

Jednocześnie warto pamiętać, że Wix działa jako SaaS, czyli Software as a Service, a więc abonamentowa możliwość korzystania z oprogramowania, którym całkowicie zarządza dostawca.

Do stworzenia i prowadzenia strony na WordPressie wprawdzie również należy zapłacić za hosting i domenę, wybierając dowolnie spośród wielu dostawców, jednak są to koszty nieporównywalnie niższe. W pierwszym roku można z łatwością znaleźć oferty w cenie poniżej 100 zł/ rok, w kolejnych latach nieznacznie wyższe.

WordPress oferuje mnóstwo płatnych motywów oraz wtyczek, jednak korzystając wyłącznie z bezpłatnych, można spokojnie zbudować w pełni funkcjonalną stronę.

Które narzędzie jest łatwiejsze w obsłudze?

Tu wygrywa Wix. Nie potrzeba absolutnie żadnej specjalistycznej wiedzy, aby stworzyć samodzielnie stronę internetową z jego pomocą. Poszczególne elementy przeciąga się na wybrane miejsce, a edycja tekstów jest banalnie prosta, dzięki czemu w krótkim czasie nawet laik jest w stanie stworzyć funkcjonalną stronę.

Obsługa WordPressa również nie wymaga wiedzy programistycznej i laik także sobie z nim poradzi, jednak tu potrzeba nieco więcej rozeznania i czasu, aby poznać sposób działania wielu elementów tej platformy.

Wix wygrywa prostotą, intuicyjnością i łatwością dostępu.

Wtyczki i aplikacje — czyli jak udoskonalić stronę?

Wix oferuje około 200 aplikacji, które pozwalają poprawić funkcjonalność strony. WordPress posiada ok. 50 000 wtyczek (płatnych i bezpłatnych), które pozwalają spersonalizować i podnieść funkcjonalność swojej strony.

Sklep online

Budując biznes online, chcemy sprzedawać swoje produkty — fizyczne bądź cyfrowe, lub usługi. Platforma Wix wprawdzie ma dodatkowo płatne aplikacje, które w tym pomagają, ale to jednak WordPress zdecydowanie bardziej jest przygotowany na wsparcie biznesów, które chcą sprzedawać online. Najważniejsza wtyczka umożliwiająca stworzenie sklepu online na WordPressie to Woocommerce. Dzięki popularności, jaką cieszy się rozwiązanie WordPress+Woocommerce, ich twórcy wciąż dbają o rozwijanie funkcjonalności, na czym korzystają zarówno klienci sklepów, jak i właściciele biznesów online.

And the winner is…

Podsumowując, moim faworytem jest WordPress, który pozwala na stworzenie dowolnej strony: strony-wizytówki, bloga, sklepu internetowego. Przede wszystkim daje większe możliwości rozbudowywania i dodawania potrzebnych funkcji wraz z rozwojem biznesu, o który stara się każdy początkujący przedsiębiorca.

Jeśli myślisz o stronie internetowej dla Twojego kiełkującego biznesu i nie chcesz robić tego samodzielnie, zapraszam do kontaktu 🙂

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *